Sudije Višeg suda u Beogradu svojim imenom i prezimenom stale uz studente
U znak podrške studentima i njihovim zahtevima za očuvanje pravne države, sedamnaest sudija Višeg suda u Beogradu javno je izrazilo svoj stav, ističući da osećaju moralnu i profesionalnu odgovornost da pozovu sve društvene aktere da se uzdrže od bilo kakvog oblika nasilja.
- Mi, potpisane sudije Višeg suda u Beogradu, podržavamo studente u njihovim opravdanim zahtevima za funkcionisanjem pravne države, poštovanjem zakona i jednakosti svih pred zakonom, što je suština društvene uloge sudije – navodi se u saopštenju.
Potpisnici ovog apela su sudije Aleksandar Trešnjev, Ivana Ramić, Dragomir Gerasimović, Marina Barbir, Slađana Pavlović, Zoran Tejić, Ivan Jovičić, Milan Miloševski, Dejan Garić, Mirjana Nikolić Milosavljević, Dina Drljača Savićević, Milena Vasić Pejčić, Miloš Labudović, Irina Kovačević, Milija Jelić, Milan Grkinić i Olivera Đurić.
Poziv na uzdržavanje od pritisaka i nasilja
Sudije su naglasile da je u ovako složenom društvenom trenutku važno sačuvati pravni poredak i nezavisnost institucija, pozivajući sve aktere da se uzdrže od bilo kakvog nasilja i pritisaka na pravosuđe.
Svoj stav o aktuelnim dešavanjima iznelo je i Društvo sudija Srbije, koje je u odvojenom saopštenju istaklo da se kao strukovno udruženje zalažu za vladavinu prava, poštovanje načela podele vlasti i nezavisnost sudske vlasti. Pritom su posebno naglasili da nadležni organi, uključujući policiju, tužilaštvo i sud, treba da postupaju savesno, bez uticaja sa strane, a javnost redovno obaveštavaju o svim relevantnim procesima.
- Sud i tužilaštvo moraju svoj posao obavljati savesno i u skladu sa zakonom, odupirući se svim pritiscima i zahtevima za hitnošću koji bi mogli ugroziti pravičan ishod postupaka – stoji u saopštenju Društva sudija.
Takođe, pozvali su i javne funkcionere da se u svojim istupima uzdrže od izjava koje mogu vršiti pritisak na pravosuđe, posebno u vezi sa tragičnim događajem koji se desio pri padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Društvo sudija Srbije upozorilo je da zahtev za donošenjem sudskih odluka određenog sadržaja, podstrekivanje društvenog nezadovoljstva zbog nepravnosnažnih odluka i nepružanje pravne pomoći mogu ozbiljno ugroziti pravni poredak i prava građana.
Ovo obraćanje sudija Višeg suda u Beogradu dolazi u trenutku kada studenti sve glasnije insistiraju na poštovanju zakona i transparentnosti institucija, što dodatno osnažuje njihov poziv za pravdom i odgovornošću svih društvenih činilaca.




